Krátky pohľad na detské odevy v 19. storočí

14.09.2022


Rozdiely medzi ženskými a dievčenskými šatami, boli v priebehu celého 19. storočia ...

Tak sa na to teda poďme spoločne pozrieť!

Teraz máš pred sebou jednu z najstarších zachovaných fotografií, na ktorých je vyobrazená Natália Oldenburgová. Keby si ju chcel vidieť ,,naživo", umiestnená je v stálej expozícií Slovanského múzea Alexandra Sergejeviča Puškina v Brodzanoch. Táto fotografia vznikla približne okolo roku 1859. Je na nej odfotografovaná s mamou Alexandrou (to je tá teta vpravo).  


Už len z pohľadu na fotografiu vieš sám skonštatovať, že odevy dospelých žien a dievčat, sa na prvý pohľad výrazne neodlišovali. 

Rozdiel bol, samozrejme, v ich veľkosti. :)


Z hľadiska materiálového spracovania, či strihu boli odlišnosti minimálne, alebo vôbec žiadne. Odevy žien, ktoré sa pohybovali vo vyšších spoločenských kruhoch zvykli byť šité z kvalitných látok, hlavne pre zabezpečenie dokonalej reprezentácie manžela v spoločnosti. 

Odev malej Natálie je zhotovený z károvaného taftu. Pri detailnejšom pohľade vidieť, že šlo o akýsi kabátec s voľnými rukávmi, ktorý zvykol byť prehodený cez iné oblečenie. Svoje najväčšie uplatnenie nachádzal v tuhom zimnom období, nakoľko bol teplý a dokázal zahriať. V tomto konkrétnom prípade absentujú na Natáliinom odeve kožušinové alebo zamatové obruby, ktoré zvykli byť najmä v tomto období bežnou súčasťou zimných šiat. Okolo krku vidno biely golierik. Ten možno považovať za typický pre detské oblečenie, na ženské šaty sa zvykol našívať len sporadicky. To že ide o fotografiu zhotovenú v zimnom období, potvrdzuje i to, že Natália má na nohách obuté, kožušinou lemované, čižmy.


1. Zober si svoju fotografiu, na ktorej si ešte malý. 

2. Prefoť ju, prosím Ťa! Nech nezničíš originál. Ak si žiadnu nenašiel, nakresli sa!

3. Skús vystrihnúť svoju hlavu z fotografie a dokresliť odev z károvaného taftu, ktorý si myslíš, že by v 19. storočí na Tebe vynikol.


Pozrieme sa ešte na niečo?

No tak pozerajme!

Obe fotografie vznikli okolo roku 1864. Na prvej je malá barónka Natália (vľavo) so svojou matkou Alexandrou (vpravo). Na druhej, o ktorej sa predpokladá, že vznikla len o čosi neskôr, je vyfotografovaná samostatne. Do očí pri pohľade na obe fotografie ako prvá udrie dĺžka dievčenských šiat, siahajúca pod kolená, nie však úplne po zem. Pri dievčenských šatách totiž bolo nepísaným pravidlom, že spod sukne museli vytŕčať spodné biele nohavice. V oboch prípadoch sa tento element na fotografiách dá dobre odpozorovať. Šlo o najvýraznejší rozdiel medzi dievčenskými a ženskými šatami v 19. storočí. Iné odlišnosti medzi dievčenskými a ženskými odevmi nosenými v danom období boli minimálne.

Na fotografií vľavo má Natália oblečené letné šaty, čo možno tvrdiť na základe kratšej dĺžky rukávov. V prípade jesenných či zimných šiat úzke, pozvoľna sa rozširujúce rukávy dĺžkou siahali až po zápästie, na ktorom sa zvykli sťahovať manžetami. Šaty bývali ešte stále najčastejšie zhotovované z hodvábu alebo zamatu. Natáliine šaty sú na oboch fotografiách zrejme kombináciou oboch materiálov.

Na dievčenských šatách sa nezvykli objavovať čipky v takej miere, ako na ženských. Ak sa aj objavili, tak len veľmi decentné. Na obrázku vpravo je dobre vidieť vrchný odev - dievčenskú verziu tzv. vizitky. Tie sa stali obľúbenými najmä v 50. a 60. rokoch 19. storočia. Šlo o vrchný ženský odev, podobný kabátiku, pomerne jednoduchý, dĺžkou siahajúci po boky alebo pás, s pomerne úzkymi rukávmi. Zapínal sa na háčiky alebo gombíky. V súlade s materiálom, z ktorého bol vyrobený, sa zdobil čipkami, výšivkami, šnúrami, skladanými hodvábnymi alebo zamatovými stuhami, kožušinami.



No, tak čo? Aké boli rozdiely medzi ženskými a dievčenskými šatami v 19. storočí?

2022, stránka bola vypublikovaná ako výstup rigoróznej práce, všetky fotografie sú zverejnené so súhlasom SNK – Slovanského múzea A. S. Puškina v Brodzanoch.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky